Bezpečnostní kamery

Chcete mít svůj majetek stále pod dohledem? Chcete vědět, co se děje ve Vašem objektu když tam nejste? Zkuste bezpečnostní dohledový kamerový systém s dálkovým přístupem.

Kdykoliv a odkudkoliv můžete na displeji Vašeho chytrého telefonu sledovat, co se u Vás děje.

Bezpečnostní kamerové systémy jsou čím dál více využívány pro zvýšení bezpečnosti majetku a osob. To, co bylo dříve dostupné jen velkým podnikům, státní správě, armádě a bezpečnostním složkám, si dnes můžete dovolit i Vy.

 

Na co nezapomenout při výběru bezpečnostního kamerového systému?

  • zapomeňte na to, že existuje univerzální řešení vhodné pro všechny, které koupíte v supermarketu v krabici. Ta paní v Číně neměla ani potuchy o tom, za jakých podmínek, kde, co a na jakou vzdálenost budete chtít vidět
  • kamerový systém si nechte navrhnout od odborné firmy vždy na konkrétní místo, které chcete sledovat. Definujte rozsah a detaily, které chcete v obraze vidět
  • mějte reálná očekávání, ne vše co vidíme v TV seriálech je pravda
  • nechte si předvést obraz z více druhů kamer, nejlépe přímo na tom místě, kde budou instalovány. Porovnejte výsledky s Vaší představou a vyberte to nejvhodnější
  • ptejte se na záruky a servis vybrané značky kamerového systému
  • mějte na paměti i ochranu osobních údajů abyste se vyhli případným právním postihům
  • montážní firmy se ptejte na jejich reference, které si následně ověřte

 

Druhy bezpečnostních kamer

 

Rozdělení bezpečnostních kamer je z hlediska snímání na barevné a černobílé kamery, z pohledu zpracování obrazu jsou bezpečnostní kamery analogové a digitální (IP kamery) a z hlediska konstrukčního dělíme bezpečnostní kamery na standardní, kompaktní, dome kamery, otočné kamery, bezdrátové kamery, deskové a speciální skryté kamery.

 

Černobílé bezpečnostní kamery - černobílé kamery mají větší světelnou citlivost nežli kamery barevné, proto jsou vhodné pro snímání prostorů s horšími světelnými podmínkami.

Barevné bezpečnostní kamery - barevný obraz je přehlednější, proto je v něm rychlejší orientace. Barevné kamery však mají nižší světelnou citlivost oproti černobílým kamerám, z toho důvodu je kvalita obrazu při nepříznivých světelných podmínkách horší.

V dnešní době jsou běžně dostupné kamery kombinující funkce barevného a černobílého snímání do jedné kamery. Za běžného osvětlení kamera pracuje v barevném režimu a při snížení intenzity osvětlení pod určitou mez se přepne do černobílého režimu.

 

Analogové bezpečnostní kamery - jsou to standardní CCTV kamery s prokládaným snímkováním a jsou zatím stále ještě nejpoužívanější v nejrůznějších aplikacích. Tyto kamery jsou jak v černobílé, tak v barevné variantě. Analogové kamery jsou vybaveny snímacími čipy s rozměry 1/3”, 1/2" nebo 2/3”. Různé velikosti snímacích čipů jim umožňují dosahovat nejrůznějších citlivostí. Rozlišení analogových kamer je omezeno možnostmi formátu PAL, kde je maximální velikost snímku 704 x 576 obrazových bodů.

Digitální bezpečnostní IP kamery - IP (IP = Internet protocol) kamera umožňuje přenos obrazu a tudíž sledování objektu po počítačové síti. Každá kamera má svou vlastní adresu protokolu TCP/IP. To znamená, že prakticky kdekoli, kde je k dispozici připojení na internet, je možné při splnění určitých podmínek sledovat obraz z určené instalované kamery. IP kamera je složená z několika součástí nacházejících se v jednom krytu. Senzor kamery snímá obraz a ten je převeden do digitální podoby. Vestavěný web server umožňuje připojení klienta na kameru a sledování snímaného obrazu.

Pomocí speciálních kamerových web serverů je možné do IP sítí připojit i standartní analogové kamery.

 

Dělení bezpečnostních kamer podle konstrukčního provedení:

Standardní kamery - kamera ve standardním provedení má většinou tělo ve tvaru krabice. Kamera neobsahuje objektiv. Ten se volí na základě charakteristiky prostředí, do kterého bude kamera instalována a požadavků na parametry snímaného obrazu. Na zadní straně kamery bývají připojovací konektory pro přenos videosignálu, napájecí konektor, konfigurační spínače, popřípadě alarmové vstupy a výstupy. Kamera sama o sobě, bez jakéhokoliv ošetření proti vnějším vlivům je určena do vnitřního prostředí. Při použití do venkovního prostředí je nutné použít venkovní vyhřívaný kryt určený pro tyto účely.

Kompaktní kamera - kamera tohoto typu bývá dodávána jako komplet v zatěsněném provedení s objektivem a držákem kamery. U těchto druhů kamer jsou jejich parametry neměnné a proto je při jejich výběru důležité zohlednit prostředí a způsob použití, popřípadě i možnost infračerveného IR přísvitu pro použití v noci.

Dome kamera - dome kamery neboli stropní kamery jsou dodávány v kopulovitém krytu a jsou určené pro montáž na strop či stěnu. Kryty kamer jsou dodávány jak v běžném provedení, tak i v provedení se zesílenou konstrukcí odolnou proti vandalům. Tyto bezpečnostní kamery jsou díky svému vzhledu velmi nenápadné a při použití krytu s kouřovým sklem nepoznáte, kam jsou namířeny, což je veliká výhoda v bezpečnostních aplikacích. Bezpečnostní sledovací kamera v antivandal provedení je schopna odolat i útokům kamenem či kovovou tyčí.

Otočná kamera - otočné kamery neboli PTZ kamery jsou nejvíce univerzálními kamerami v sortimentu bezpečnostních kamerových systémů CCTV. Pomocí ovládací klávesnice či potřebného software můžeme kameru otáčet až o 360 stupňů a dle typu kamery použít také zoom, který může být například až 36-ti násobný. Tyto vlastnosti umožňují uživateli sledování potřebných míst pomocí minimálního počtu kamer. Do kamery lze uložit takzvané prepozice, což v praxi znamená, že se kamera bude natáčet a sledovat přednastavené zájmové oblasti automaticky. Kamery bývají v provedeních do venkovního i vnitřního prostředí.

Bezdrátové kamery - bezdrátové kamery jsou většinou používány na místech, kde je obtížná možnost instalace kabeláže, nebo pro mobilní kamerové systémy. K přenosu bývá použita TCP/IP technologie za použití frekvence, používané pro bezdrátové počítačové sítě. Výhoda bezdrátových kamer je v nepotřebnosti kabeláže, ale je zde nebezpečí rušení signálu a též omezený dosah (nutná je přímá viditelnost). Pro přenos na větší vzdálenosti je nutné používat samostatné přenosové zařízení s externí anténou do kterého se kamera připojí.

Deskové kamery jsou kamery malých rozměrů určené pro zabudování do různých zařízení. Díky své velikosti se používají pro skrytou montáž. Lze je zabudovat do různých druhů nábytku nebo přístrojů. Nedochází tak k narušení celkového designu. Jejich využití je možné také například v průmyslu, kde kamery fungují jako kontrola výrobních procesů.

Speciální skryté kamery - jde o miniaturní kamery, které jsou již zabudovány do určitých komponent, jako jsou pohybové detektory EZS, dveřní kukátka, pera, brýle, zapalovače, klíčenky atd.